Meranie Diéta Jedlá Vnútrobrušný tukCenníkKontakt

2. Fáza

Prechodná, oddychová, návrat k „pravým“ jedlám bohatým na bielkoviny s minimálnym príjmom sacharidov a tukov

  • Druhá fáza je nevyhnutnou etapou v procese vášho chudnutia.
  • Je jednoduchá, prispôsobivá a veľmi dobre znášaná.
  • Váš nutričný špecialista môže upravovať pomer instantných bielkovinných jedál „z vrecúška“ a tých „pravých“, s prihliadnutím k vášmu individuálnemu štýlu života.
  • Túto druhú fázu môžete držať po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov, bez akéhokoľvek rizika pre vaše zdravie za predpokladu, že budete dodržiavať naše rady a rozpis jednotlivých jedál od vášho špecialistu.

V praxi môžu nastať dve situácie:

A) Fáza 2 nastupuje po fáze 1.

Povedali sme si, že v priebehu proteínovej diéty je prekonanie 2. fázy nevyhnutné k tomu, aby proces chudnutia ďalej pokračoval. Jej význam tu spočíva v obmedzení nasledujúceho efektu: Náhly prísun cukrov bezprostredne po ukončení prvej fázy vyvolá prudkú sekréciu inzulínu*, ktorý podporí proces vytvárania tukových rezerv, čím obráti metabolizmus nastavený na redukciu tukového tkaniva presne opačne.

*Inzulín má v organizme dvojaký účinok : a) hypoglykemický (= zvyšuje použitie tkanivovej glukózy, b) antilipolytický (= podporuje tvorbu mastných kyselín /“tuku“/)

B) Fáza 2 je zahajovacou fázou vašej redukčnej kúry.

V niektorých prípadoch Vám môže nutričný špecialista odporučiť zahájenie celého bielkovinného režimu práve fázou 2.

 

PRÍKLAD TYPICKÉHO DŇA 2. FÁZY BIELKOVINNEJ DIÉTY

jednoduchosť, flexibilita a jedno pravé jedlo denne

Raňajky o 8:00

šálka nesladenej kávy alebo čaju (pokiaľ možno bez umelých sladidiel)
1 sladký instantný prípravok Dr.SLIM (teplý nápoj alebo omeleta)

Obed o 12:00

1 SLANÝ instantný prípravok Dr.SLIM
povolené druhy zeleniny

alebo

Pravé jedlo s vysokým obsahom bielkovín, nízkym obsahom tukov a sacharidov.
Predjedlo (nepovinné, iba ak máte naozaj veľký hlad, alebo ak to vyžaduje situácia).

Pripravte si (alebo objednajte) šalát z povolených druhov zeleniny zaliaty 1 polievkovou lyžicou panenského olivového oleja získaného z prvého lisovania za studena.

Jedno hlavné jedlo s vysokým obsahom bielkovín, vyberte z nasledujúceho menu:

A) 2 vajcia natvrdo
B) 100 g teľacieho, planého hovädzieho, zveriny či pečene
C) 150 g kuraťa, morky či králika (bez kože)
D) 200 g chudej ryby

Zelenina v neobmedzenom množstve (vyberte si z nasledujúceho zoznamu):

Artičoky, Huby, Patizón, Sója (klíčky), Brokolica, Špargľa, Pór, Špenát, Zeler biely, Kel, Paradajky, Repka, Čakanka, Karfiol, Reďkovky, Tekvica, Fazuľové struky, Baklažán, Repa, Kapusta (zelená, červená), Šalát (všetky druhy), Uhorka, Žerucha, Rukola, Fenikel,  Paprika, Šalát poľníček.

Upozornenie: Uvedené mäsá s vysokým obsahom bielkovín musia byť pripravené bez tukov, bez smaženia, teda úplne prírodne, najlepšie na teflonovej panvici na vode, v pare, či v mikrovlnnej rúre. Zelenina tvoriaca prílohu môže byť podávaná surová, varená v pare alebo dusená na vode. Vždy ju dostatočne osolíme!

Olovrant o 16:00

1 SLANÝ alebo SLADKÝ instantný prípravok Dr.SLIM
veľký pohár vody alebo ľahký čaj či veľká šálka slabej kávy

Večera o 19:00

Pokiaľ ste mali „pravé“ jedlo na poludnie, potom si pripravte:

1 SLANÝ instantný prípravok Dr.SLIM
povolené druhy zeleniny

Pokiaľ ste si k obedu vybrali instantné jedlo, potom si k večeri pripravte jedno „pravé“ jedlo bohaté na bielkoviny podľa návodu z poludnia. Nutričný špecialista vám môže – s prihliadnutím k vášmu stavu – odporučiť aj odlišný počet jedál.

Nezabúdajte na užívanie minerálov a výživových doplnkov, ktoré vám k diéte odporučil váš špecialista!

 

MUSÍTE PIŤ

Myslite na to, že počas dňa je potrebné pravidelne piť! Najlepšou voľbou sú minerálne vody (pokiaľ možno neperlivé) s vysokým obsahom minerálnych látok. V priebehu 2. fázy je treba každý deň vypiť aspoň 1,5 litru tekutín!

Odporúčané nápoje:

minerálna voda (neperlivá), ľahký nesladený čaj / bylinkový čaj, ľahká káva / kávovinové náhrady (pokiaľ možno bez umelých sladidiel)

 

BEZPODMIENEČNE SA MUSÍTE VYVAROVAŤ

všetkých ostatných potravín, aj keby ste si o nich mysleli, že sú tzv. „diétne“ či „zdravé“!

Príklady zakázaných potravín rušiacich efekt bielkovinovej diéty: chlieb a všetky ďalšie druhy pečiva, sucháre, cereálie, ovocie a ovocné džúsy, všetky typy škrobovín, syrov a jogurtov, alkohol (vrátane piva a vína) a podobne.

Príjem potravín s obsahom sacharidov, či konzumácia klasického cukru sú striktne zakázané, oproti 1. fáze výnimku tvoria paradajky a paprika.

K sladeniu môžete v prípade nevyhnutnosti použiť aspartam či iné náhradné sladidlo.

Vo výbere potravín tak nebudete nikdy tápať. Práve táto zrozumiteľnosť robí z bielkovinovej diéty Dr.SLIM najjednoduchšiu metódu k redukcii hmotnosti.

Nutričný špecialista Vám navrhne potrebnú dĺžku trvania druhej fázy a to s prihliadnutím k stanovenému cieľu. Obyčajne sa jej doba pohybuje medzi 10 a 30 dňami. V priebehu 2. fázy by ste už nemali mať pocit, že ste „krátení“ či „ochudobňovaní“ na strave! Mali by ste sa skrátka cítiť v pohode!

 

ZAČNITE CVIČIŤ!

Počínajúc druhou fázou je veľmi žiaduce obohatiť diétny bielkovinový program o rozumnú telesnú aktivitu (aspoň 1 hodinu 3 x týždenne). Vhodné sú tieto typy aktivít: beh, bicykel, plávanie, rozumné posilňovanie, a pod.